Mickey Klysner Riis

Chefkonsulent
Cand.psych.

E-mail: mr@lead.eu

Medarbejder i LEAD, Mickey Klysner Riis, Autoriseret arbejdsmiljørådgiver

Mickey Klysner Riis

Mickey hjælper både ledere, teams og organisationer med at at skabe sund udvikling og en høj psykologisk sikkerhed i arbejdsmiljøerne. Hans fokusområder dækker også over at sikre et effektfuldt samarbejde og implementering.

 

Gennem strategiske indsatser, undervisning, længerevarende udviklingsforløb og coaching udruster Mickey organisationer og ledere, så de kan skabe et bæredygtigt arbejdsmiljø, som både understøtter trivsel og høj performance.

 

Han er specialiseret indenfor psykisk arbejdsmiljø, trivsel, kulturudvikling, implementering og forandringsledelse. Han har et særligt fokus på menneskers behov og trivsel i perioder med store forandringer.

 

Gennem mere end otte års erfaring med undervisning, procesfacilitering og ledelse har Mickey udviklet stærke kompetencer, som han nu bruger i sin undervisning. Han har også dygtiggjort sin færdigheder inden for procesfacilitering og ledelse.

Bliv kontaktet af Mickey

Udfyld formularen, så kontakter Mickey dig hurtigst muligt.

Referencer

Mød Erhvervspsykolog Mickey Klysner Riis...

… som fortæller om hvad han præcis brænder for i sit job som ledelseskonsulent hos LEAD.

“I arbejdet med jer fungerer jeg som et forstørrelsesglas.
Et forstørrelsesglas, der forstørrer jeres potentialer og talenter,
sådan at I bagefter kan sætte det fri i jeres arbejde.”

– Citat  af Mickey

Erhvervserfaring

Ledelseskonsulent i LEAD – enter next level (2021 – )

Ledende psykolog i Horizon Centeret i Faros (2020)

Praktik som Ledelseskonsulent i LEAD – enter next level (2 måneder i 2019)

Erhvervspsykologisk konsulent i IMPAQ (2019)

Praktikant som erhvervspsykolog i IMPAQ (2018)

Studentermedhjælper hos Center for Familieudvikling (2015 – 2018)

Facilitator og Konferenciers på Globale Leadership Summit (2015 – )

Leder og lederteammedlem i ungdomsforeninger (2010 – 2018)

Specialer

Organisationsudvikling:

  • Psykisk arbejdsmiljø og trivsel – forebyggelse og håndtering ift. trivsel, sygefravær og konflikter og kriser
  • Læringskultur kendetegnet ved growth mindset, psykologisk tryghed samt gode feedback- og læringsstruktur
  • Implementering og forandringsledelse – med særligt fokus på menneskers behov og trivsel i perioder med store forandringer
  • Ledertalent uddannelse: udvikling, tilknytning og fastholdelse af ledertalenter

Team og ledergruppeudvikling med fokus på:

  • Psykologisk sikkerhed
  • Effektfulde teams og ledergrupper
  • Læringskultur – et sted af hvor vi lærer, performer og trives på samme tid
  • Det gode og sunde konfliktniveau:  Opgave- vs. Personkonflikt
  • Effektfulde møder

Individuel ledelsesudvikling:

  • Lederens Versatilitet (LVI) – herunder situationsbestemt ledelse
  • Ledelsestransitioner – Leadership Pipeline
  • Det personlige lederskab – værdier, visioner og personlig udvikling

Keynotes og oplæg:

  • Menneskers trivsel i perioder med store forandringer
  • Læringskultur der fremmer trivsel og performance
  • Feedbackkultur og gode praksisser – vejen til udvikling og læring
  • Effektfulde ledergrupper og teams – et af de vigtigste fællesskaber på arbejdet
  • Ledelse af psykiskarbejdsmiljø og trivsel – fundamentet for høj performance.
  • Stress: Forebyggelse og håndtering
  • Effektfulde møder – hvorfor skal vi spilde så meget tid på dårlige møder
  • Implementering og forandringsledelse
    • Implementering fra start til slut
    • 4 tilgange til implementering 
    • Tag temperaturen på din implementerings og forandringsproces 
 

Videoer

I videoerne her på siden har vi samlet et par eksempler på Mickeys arbejde med modeller bl.a 5R-modellen, SCARF-modellen samt vores ydelser inden for det sund psykisk arbejdsmiljø.

Podcast

Hjælp! Vi mangler kollegaer: Helhedsmodellen for den nytænkende arbejdsplads

90.000. Så mange medarbejdere kommer der til at mangle i 2030 på det danske arbejdsmarked. Hvis organisationerne fortsat skal kunne løse deres opgaver, er der behov for at håndtere denne mangel på arbejdskraft. Derfor må organisationer forsøge at få mest muligt ud af den eksisterende arbejdsstyrke – ved fx at reducere sygefraværet, øge andelen af fuldtidsansatte eller ved at gøre det attraktivt for seniorer at forblive ansat efter pensionsalderen. Men organisationer kan også forsøge at reducere behovet for menneskelig arbejdskraft – ved fx at implementere kunstig intelligens, velfærdsteknologi eller andre arbejdskraftsbesparende tiltag. I denne podcast præsenterer Christian Qvick Helhedsmodellen for den nytænkende arbejdsplads – en model, som giver 10 bud på, hvordan organisationer kan få mest muligt ud af den eksisterende arbejdsstyrke eller reducere behovet for menneskelig arbejdskraft.

Hør podcast

Hjælp! Vi mangler kollegaer: Helhedsmodellen for den attraktive arbejdsplads

Hvad betyder noget for medarbejderes lyst til at søge mod en organisation, og deres lyst til at forblive ansat hos organisationen i længere tid? Det beskriver forfatterne Christian Qvick, Claus Elmholdt og Cecilie Pedersen i deres nye bog Hjælp, vi mangler kolleger! Sådan skaber du den attraktive arbejdsplads. Bogen centrerer sig om den forskningsbaserede model – helhedsmodellen for den attraktive arbejdsplads. Modellen peger på 15 faktorer, der har betydning for medarbejderes lyst til at søge mod en organisation, og for lysten til at forblive ansat hos organisationen. Modellen beror særligt på indsigter fra metastudier, som sammenfatter mange års forskning i, hvad der har betydning for tiltrækning og tilknytning af medarbejdere. I denne podcast introducerer Christian Qvick helhedsmodellen for den attraktive arbejdsplads.

Hør podcast

Hjælp! Vi mangler kollegaer: Arbejdskraftsudfordringen

90.000. Så mange medarbejdere kommer der til at mangle i 2030 på det danske arbejdsmarked. Hvis organisationerne fortsat skal kunne løse deres opgaver, er der behov for at håndtere denne mangel på arbejdskraft. Forfatterne Christian Qvick, Claus Elmholdt og Cecilie Pedersen i deres nye bog Hjælp, vi mangler kolleger! Sådan skaber du den attraktive arbejdsplads. I dette podcastafsnit kan du høre Cecilie fortælle om arbejdskraftudfordringen, og hvorfor det er vigtigt at kende til og arbejde med den. Dette afsnit sætter scenen for de to kommende afsnit i rækken “Hjælp, vi mangler kolleger”.

Hør podcast

Hvordan trives du som leder?

I denne episode taler Mickey Riis med Partner i LEAD Kim Martin Nielsen, om ledertrivselens afgørende betydning og om hvordan trivsel (eller mangel på samme) påvirker ledelseskvaliteten og organisationen som helhed. De giver konkrete værktøjer og råd til, hvordan vi kan styrke ledertrivselen på vores arbejdspladser – gennem individuelle tiltag og ved at gøre det til en fælles opgave, at skabe de bedste forudsætninger for at trivsel.

Hør podcast
GRATIS

Seminar om talentudvikling

Vil du blive bedre til at udvikle jeres talenter og styrke talentmiljøet? Så kom med til vores seminar om talentudvikling der virker og find ud af, hvordan talenter udvælges uden at andre føler sig talentløse.

🔸 Tid & sted 🔸

København den 2. september 2025, kl. 12.00-1630
Odense den 4. september 2025, kl. 12.00-16.30