Ronja Ries Højbjerg
Ronja har specialiseret sig indenfor det at udvikle og implementere virksomhedsstrategier, samt at drive større strukturelle eller digitale transformationer og forandringer. Igennem disse processer arbejdes med mange forskellige elementer, hvor eks. nedbrydning af siloer og tværfunktionelle samarbejde, kommunikation og performance ofte har meget fokus.
Ronja har viden og erfaring inden for arbejde med transformationer af forskellige karakter i især i private og familieejet virksomheder. Her har hun arbejdet med organisatoriske transformationer med fokus på digitalisering, effektivisering, nye markeder eller services, nedbrydning af siloer, samt kunde og medarbejder oplevelsen.
Til dagligt sidder Ronja ude sammen med virksomhedernes ledelse og de daglige operationelle enheder, hvor hun rådgiver og hjælper med at navigere og håndtere implementeringen af startegien og de strategiske projekter eller portefølje af projekter. Derudover sidder hun til dagligt også ude hos et firma ad gangen og driver længerevarende strategiske transformationsprocesser og organisationsudviklingsprojekte (Effektmålinger ift. økonomiske gevinster og medarbejder- og kundeoplevelse).
Ronja har stor nysgerrighed og beskæftiger sig med udvikling af High Performance Environment i både sportens verden i landsholdssammenhæng, samt i en forretningsmæssig sammenhæng i eks. Professional Service Firms.
Ronja har selv en baggrund som elitesvømmer, og er opvokset i elitemiljø og været en del af disse i over 15 år.
Ronja har en kandidat i konkurrence og eliteidræt med speciale i organisations- og sportspsykologi. Derudover har hun en overbygning i Finans fra Harvard Business School, samt certificering indenfor PRINCE2 og projektledelse.
Bliv kontaktet af Ronja
Udfyld formularen, så kontakter Ronja dig hurtigst muligt.
Referencer
Erhvervserfaring
Chefkonsulent – LEAD (2022 – )
Strategisk rådgiver og seniorkonsulent – Promentum (2019-2022)
Selvstændig rådgiver og sportspsykologisk konsulent (2018 – 2020)
Researcher Internship in High Performance culture in Professional Service Firms – Deloitte (2017)
Sportspsykologisk konsulent og organisationskonsulent i High Performance kulturer – Dansk Triatlonforbund (2016 – 2017)
Specialer
Strategi udvikling og implementering
Organisatoriske og forretningsmæssige transformationer og forandringsledelse
Tværfunktionelt samarbejde og nedbrydning af siloer
Ledelse og styring af projekter
Håndtering af implementerings processer der kræver større forandringer for forretningen (eks. nye produkter, services, markeder, segmenter, m.m.) og for organisationen (eks. strukturen, systemerne, processerne, kulturen og niveauet af adfærdsændringer)
Podcasts

Dysfunktioner i et team
I dette afsnit sætter erhverspsykolog og chefkonsulent hos LEAD, Mickey Klysner Riis, fokus på teamsamarbejde i organisationer. Når samarbejdet halter, påvirker det både kvalitet, innovation, service og trivsel negativt. Vi undersøger, hvorfor stærke teams er afgørende for succes – og hvad der sker, når de ikke fungerer. Mickey deler metoder og værktøjer til at styrke teams og skabe psykologisk tryghed. Vi taler om, hvordan kunstig harmoni kan blive til ægte dialog og engagement. Lyt med til eksempler på, hvordan fælles ejerskab og tydelighed løfter teamets resultater. Samtidig dykker vi ned i de svære dilemmaer: tør vi være sårbare, tage konflikter og holde hinanden ansvarlige? Er vi klar til at sætte fællesskabet over egne interesser? Få inspiration til at skabe stærkere teams og mere arbejdsglæde. Et must-listen for alle, der vil lykkes sammen med andre.

Hvorfor er feedback så svært i praksis?
Hvorfor er feedback så svært i praksis – og hvad kan vi gøre anderledes?
I denne episode undersøger vært Mickey Klysner Riis og chefkonsulent Maja Bjerrehus, hvorfor feedback sjældent er så enkelt, som vi gerne vil gøre det til. I stedet for at fjerne det svære, følelserne og ubehaget, handler det om at opbygge de rette kompetencer til at mestre svære samtaler.
Du får inspiration til, hvordan du kan bruge feedback som et redskab til både egen og andres udvikling – og til at forblive nysgerrig på både dine egne perspektiver og modtagerens mål og motivation.Nye tiltag står i kø i de fleste danske organisationer og særligt digitale transformationer fylder meget i disse tider. Derfor har chefkonsulenterne Michael Søby Andersen og Kaare Pedersen taget en snak med forretningschef hos KOMBIT, Ina Corydon, om det særlige ved implementering af digitale løsninger.
Lyt med her, i første afsnit i LEADknowledges podcastserie om implementering, og bliv blandt meget andet klogere på, hvorfor digitale implementeringer ofte er meget dyrere, end direktionen forestiller sig, og hvorfor kantstenslevering af it-løsninger generelt er en dårlig idé. Du kan også finde LEADknowledge der, hvor du normalt hører dine podcasts.

Psykologisk tryghed og hvordan skaber man det
I denne episode deler erhvervspsykolog Katrine Bastian, chefkonsulent Maja Bjerrehus og vært Mickey Klysner Riis deres viden og erfaringer om, hvordan ledere og organisationer kan opbygge psykologisk tryghed i praksis. Du får konkrete greb til, hvordan man skaber en kultur, hvor medarbejdere tør stille spørgsmål, dele idéer og indrømme fejl uden frygt for sanktioner. Fokus er på at fremme åbenhed, læring og samarbejde – og dermed styrke både trivsel og performance i teamet.En podcast til dig, der ønsker at skabe stærkere relationer, højere engagement og bedre resultater gennem psykologisk tryghed.
Nye tiltag står i kø i de fleste danske organisationer og særligt digitale transformationer fylder meget i disse tider. Derfor har chefkonsulenterne Michael Søby Andersen og Kaare Pedersen taget en snak med forretningschef hos KOMBIT, Ina Corydon, om det særlige ved implementering af digitale løsninger.
Lyt med her, i første afsnit i LEADknowledges podcastserie om implementering, og bliv blandt meget andet klogere på, hvorfor digitale implementeringer ofte er meget dyrere, end direktionen forestiller sig, og hvorfor kantstenslevering af it-løsninger generelt er en dårlig idé. Du kan også finde LEADknowledge der, hvor du normalt hører dine podcasts.

Modstand mod forandring
En stor del af det ledelsesstrategiske arbejde består i at implementere små og store forandringer. Imidlertid er det ikke nødvendigvis alle i organisationen, der stiger ombord på forandringsvognen. Men hvorfor opstår modstand mod forandringer? Og hvad kan du som leder gøre for at forebygge og håndtere modstand mod forandringer?
Nye tiltag står i kø i de fleste danske organisationer og særligt digitale transformationer fylder meget i disse tider. Derfor har chefkonsulenterne Michael Søby Andersen og Kaare Pedersen taget en snak med forretningschef hos KOMBIT, Ina Corydon, om det særlige ved implementering af digitale løsninger.
Lyt med her, i første afsnit i LEADknowledges podcastserie om implementering, og bliv blandt meget andet klogere på, hvorfor digitale implementeringer ofte er meget dyrere, end direktionen forestiller sig, og hvorfor kantstenslevering af it-løsninger generelt er en dårlig idé. Du kan også finde LEADknowledge der, hvor du normalt hører dine podcasts.